- iLH
- Aktualności i blog
- Jak zmniejszyć ilość odpadów taśmy na etykieciarkach?
Na początku każdego wydruku etykiet na etykieciarkach Brother pojawia się mały kawałek taśmy - margines (około 2,5 cm) - ten kawałek taśmy jest spowodowany technologią druku i faktycznie jest odpadem. Sama taśma składa się z kilku warstw (podstawy i laminowania), które są sklejone ze sobą podczas drukowania.
Po zakończeniu każdego zadania drukowania pozostaje mały kawałek taśmy zawsze sklejony i nie można go wydrukować ponownie. Ten kawałek jest automatycznie wysuwany z drukarki na początku każdego wydruku i dopiero potem jest drukowana żądana nowa etykieta.
Nie oznacza to jednak, że powstały odpad będzie generowany na każdej pojedyńczej etykiecie. W przypadku drukowania większej liczby etykiet, większość drukarek posiada funkcję drukowania lańcuchowego, która zapewnia, iż odpad (margines) będzie tylko przy pierwszej wydrukowanej etykiecie. Dzięki temu rozwiązaniu zmniejsza się wyraźnie zużycie taśmy.
Funkcja łańcuchowego drukowania działa w ten sposób, iż drukowana jest tylko pierwsza połowa etykiety, która nie jest wysuwana z drukarki. Drukarka czeka na wydrukowanie następnej etykiety - podczas drukowania następnej etykiety drukowana jest cała pierwsza etykieta, a następnie tylko pierwsza połowa drugiej etykiety. Proces ten powtarza się, aż zostaną wydrukowane wszystkie niezbędne etykiety.
Dzięki temu ustawieniu możliwe jest zużycie taśmy z minimalną ilością odpadów.
Obecnie jednak w ofercie są już etykieciarki, które pozwalają na stworzenie i wydruk kilku różnych etykiet jednocześnie, dzięki czemu mają znacznie mniejsze zużycie taśmy w porównaniu do porównywalnych drukarek. Przykładami są Supvan LP-5120 i Supvan LP-5125.