- iLH
- Aktualności i blog
- Oznaczanie przewodów - 1.część: Oznaczanie za pomocą profilów i rurek
Oznaczanie przewodów - 1.część: Oznaczanie za pomocą profilów i rurek
Szybkie, tanie, wysokiej jakości i proste – tak można by podsumować oznaczanie przewodów profilem PCV. Na drukarce oznaczników możesz wydrukować pożądane znaki a drukowany profil nałożysz na przewód. Prościej być nie może.
Maszynowy opis profilów jest zwykle możliwy tylko na rurki o okrągłym albo owalnym przekroju. To dlatego, że oznacznik opisywany jest w stanie spłaszczonym, czego inne kształty nie umożliwiają. Okrągłe profile stały się obecnie najczęściej stosowanym oznaczaniem przewodów. Dla każdego rodzaju kabla oferujemy odpowiednią średnicę oznacznika, który można łatwo nałożyć, ale po nałożeniu oznacznik nie się ześlizgnie. Jeśli chcesz mieć pewność, że profil będzie lepiej trzymać się drutu i nie będzie się obracać ani przesuwać, zalecamy użycie profilu owalnego.
W porównaniu do innych rodzajów oznaczania okrągłe profile mają kilka zalet:
- Po nałożeniu na przewód nie zajmują prawie żadnego dodatkowego miejsca. To szczególnie ważne w przypadku, jeżeli masz w jednym miejscu więcej przewodów blisko siebie i do oznaczania nie pozostaje dosyć miejsca. Tradycyjne nośniki oznaczników często nie mieszczą się w takim miejscu lub są trudne do odczytania.
- Instalacja profilu jest łatwiejsza. Przy użyciu spłaszczonych profilów szybko się męczą palce – szczególnie w przypadku małych średnic.
- Są znacznie tańsze.
Oprócz profili PCV użyć można również koszulek termokurczliwych. Są one szczególnie przydatne, gdy trzeba zapewnić dobre przymocowanie profilu do przewodu. Skurczenie jednak oznacza dodatkową pracę, co oczywiście zajmuje więcej czasu podczas instalacji.
Oznaczanie przewodów profilem PCV nadaje się do małych serii tak samo jak do drukowania wielu oznaczników. Ze względu na swoją łatwość, wysoką jakość oraz przyjazną cenę stał się jednym z najpopularniejszych sposobów oznaczania.
Zalety:
- szybkość i łatwość
- niska cena urządzenia – drukarki oznaczników są wyraźnie tańsze niż przykładowo plotery lub duże drukarki stacjonarne
- wyraźnie najtańsze koszty operacyjne – cena jednego oznacznika od 0,04 PLN
- wysoka jakość i trwałość oznaczników
- oznaczniki nie zajmują miejsca
Niekorzyści:
- konieczność korzystania z wielu średnich
Wszystkie części serialu:
- 1.część: Oznaczanie za pomocą profilów i rurek
- 2.część: Oznaczanie za pomocą nośników oznaczników
- 3.część: Oznaczanie za pomocą etykiet
- 4.część: Oznaczanie za pomocą oznaczników jednoznakowych